You are here
Home > Europe > UEFA EUROPA LEAGUE THIRD QUALIFYING DRAW: AC MILAN TO KICK START THEIR MAIDEN EUROPA CAMPAIGN

UEFA EUROPA LEAGUE THIRD QUALIFYING DRAW: AC MILAN TO KICK START THEIR MAIDEN EUROPA CAMPAIGN

The UEFA Europa League third qualifying draw has been made at Nyon, Switzerland and has featured seven-time UEFA Champions League winners, AC Milan.

Giorgio Marchetti draws the Europa League draw in Nyon

The draw was effected by Giorgio Marchetti who is the Deputy General Secretary of UEFA.

The Milan based club has been out of European competition since 2014 and has qualified for the Europa League this season. After the draw was made, AC Milan is to return to Romania to face Craiova in the third qualifying round.

English club, Everton will take on Ružomberok from Slovakia or FC Brann from Norway.

The full third qualifying draw are;

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO)/Luzern (SUI)
Norrköping (SWE)/Trakai (LTU) v Shkëndija (MKD)/HJK Helsinki (FIN)
Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK)/Lyngby (DEN)
Sturm Graz (AUT)/Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahçe (TUR)
Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE)/Jagiellonia Białystok (POL)

Shamrock Rovers (IRL)/Mladá Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ)/Skënderbeu (ALB)
Austria Wien (AUT) v Progrès Niederkorn (LUX)/AEL Limassol (CYP)
Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE)/Odd (NOR)
Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)
Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)
Arka Gdynia (POL) v Ferencváros (HUN)/Midtjylland (DEN)

Östersunds (SWE)/Galatasaray (TUR) v İnter Bakı (AZE)/Fola Esch (LUX)
Bordeaux (FRA) v Nõmme Kalju (EST)/Videoton (HUN)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)/KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE)/Gorica (SVN)
Valletta (MLT)/Utrecht (NED) v Haugesund (NOR)/Lech Poznań (POL)
CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)
Brøndby (DEN)/VPS Vaasa v Hajduk Split (CRO)/Levski Sofia (BUL)

Gent (BEL) v Altach (AUT)/Dinamo Brest (BLR)
Astra Giurgiu (ROU)/Zirë (AZE) v Olexandriya (UKR)
Everton (ENG) v Ružomberok (SVK)/Brann (NOR)
Aberdeen (SCO)/Široki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP)/Zaria Balti (MDA)
Irtysh Pavlodar (KAZ)/Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)
Beitar Jerusalem (ISR)/Botev Plovdivv (BUL) v Marítimo (POR)

Zenit (RUS) v Trenčín (SVK)/ Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Marseille (FRA) v Oostende (BEL)
Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL)/Domžale (SVN)
Cork City (IRL)/AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD)/Dinamo Minsk (BLR)
Željeznicar (BIH)/AIK (SWE) v Braga (POR)
Liepāja (LVA)/Sūduva (LTU) v Sion (SUI)

First leg ties will take place on Thursday, 27th July, 2017 with the return legs taking place a week later.

Leave a Reply

Top
%d bloggers like this: